Як захистити сходи соняшнику від шкідників та грибкових хвороб18.03.2019

Міжнародна організація ФАО щорічно фіксує спалахи епіфітотій грибкових хвороб на посівах соняшнику по всьому світі. Причиною цього є насичення сівозміни збудниками шкодочинних грибкових хвороб, боротьба з яким можлива тільки при комплексному підході в системі захисту посівів. Втрати врожаю від шкідливого впливу грибків на культурні рослини сягають інколи понад 50%.

Соняшник – одна з важливих олійних рослин в світі. В Україні це одна з найприбутковіших сільськогосподарських культур, не зважаючи на досить низькі показники середньої урожайності. Кліматичні та економічні чинники сприяють істотному збільшенню посівних площ соняшнику, особливо в степовій зоні, а часом навіть вирощування як монокультури протягом кількох років. Застосування низьких доз мінеральних добрив, обмежене дефіцитом вологи в центральних і південно-східних регіонах, недотримання технології основного і передпосівного обробітку ґрунту та посіву, застосування в системі захисту рослин переважно дешевих генеричних продуктів в мінімальних кількостях і нехтування технологічними аспектами застосування хімічних та біологічних засобів захисту – все це призвело до катастрофічної засміченості полів агресивними збудниками грибкових хвороб і, як наслідок високі втрати урожаю зерна соняшнику з гектара.

Нижче представлені найбільш розповсюджені хвороби соняшнику в Україні. Шкодочинність різних хвороб при епіфітотіях може спричиняти до 100% загибелі урожаю, тому комплексний генетичний, хімічний та біологічний захист насіннєвого матеріалу і посівів є надзвичайно важливим в технології вирощування цієї культури.

-          Іржа - Puccinia helianthi Schw

-          Пероноспороз - Plasmopara helianthi Novot. f. helianthi

-          Сіра гниль - Botrytis cinerea Pers.

-          Біла гниль, або склеротиніоз - Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary

-          Суха гниль кошика - Rhizopus stolonifer var. stolonifer (Ehrenb.) Vuill.)

-          Несправжня борошниста роса - Plasmopara halstedii (Farl.) Berl. et de Toni.)

-          Борошниста роса - Erysiphe cichoracearum f. helianthi Jacz. и Leveillula compositarum f. helianthi Golovin.

-          Кореневі гнилі - Fusarium spp, Rhizoctonia spp.

-          Попеляста гниль стебла (вугільна гниль) - Sclerotium bataticola Taub.

-          Вертицильозне в’янення - Verticillium dahliae Kleb.)

-          Септоріоз (бура плямистість) - Septoria helianthi Ellis et Kellerm

-          Альтернаріоз - Alternaria alternata (Fr.) Кеіssl.

-          Фомоз (чорна плямистість) - Phoma oleracea var. helianthi Sacc.

-          Фомопсис (бура плямистість стебел) - Phomopsis helianthi Munt

Основні збудники хвороб соняшнику – гриби різних класів, і в польових умовах частіше зустрічається комплекс змішаної інфекції. Не слід забувати за істотний вплив на рослини і бактеріальних інфекцій, які, в основному, є наслідком після грибкового зараження.

Характерним для більшості збудників грибкових хвороб соняшнику є високий температурний режим їх розвитку, та особливості способу передачі інфекції між рослинами. Більшість патогенів передається до нової рослини через рослинні рештки, ґрунт та насіння. Тому надзвичайно важливо забезпечити надійний захист молодих проростків соняшнику від шкідливої дії патогенів на початкових етапах розвитку рослини та протягом вегетації. Це можливо, лише створивши надійний фунгіцидний бар'єр на насінині.

Ефективними інгібіторами розвитку фузаріозів є такі діючі речовини, як флудиоксоніл, металаксил-М. Несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) – металаксил-М (за рахунок системних якостей цієї речовини досягається також захист молодих рослин від аерогенного поширення інфекції ).

Проти збудників альтернаріозу, ризоктоніозу, бактеріозу, несправжньої борошнистої роси, вугільної гнилі – ефективною є діюча речовина тирам (діє контактно, завдяки чому досягається захист від насіннєвої та ґрунтової інфекції). Проти білої та сірої гнилей, фомозу, фомопсису, фузаріозу, вертицильозу, пліснявіння насіння – ефективним є тіабендазол (речовина системної дії, зупиняє розвиток хвороб на поверхні насіння та всередині його, захищає від проникнення інфекції з ґрунту). Флудіоксоніл - контактний фунгіцид широкого спектру дії із подовженою активністю. Обмежено поглинається насінням і мало переміщується у сходах, але знижує ріст міцелію патогенів.

Враховуючи, що для повноцінного захисту насіння та проростків соняшнику однокомпонентного препарату недостатньо, слід застосовувати комплексні фунгіциди.

Ми рекомендуємо звернути увагу на обробку придбаного насіння згаданими вище діючими речовинами, оскільки обробка цими препаратами може  забезпечити захист насіння та проростків соняшнику на початкових етапах розвитку культури.

Враховуючи, що сівозміна насичена такими культурами як соняшник, ріпак, соя, зернова група – заселеність грунтовими шкідниками надзвичайно висока. Ковалики (дротяники), мідляки, довгоносики, хрущі, личинки совок та лугових метеликів наносять дуже великої шкоди молодим проросткам соняшнику і, навіть, призводять до істотного зниження густоти.

Саме тому ми наголошуємо на доцільності проведення інсектицидного захисту посівного матеріалу. Дієвими і ефективними є такі діючі речовини як:

-          Імідаклоприд

-          Тіаметоксам

-          Біфентрин

-          Фіпроніл

-          Діазинон (грунтовий інсектицид проти капустянки).

-          Проти гусені лускокрилих шкідників застосовують мікробіологічні препарати на основі Bacillus thuringiensis, так звані Bt-препарати (аналоги: бітоксибацилін і лепідоцид).

Лише комплексний підхід до захисту рослин від обробки насіння до припинення вегетації соняшнику забезпечить реалізацію максимального генетичного потенціалу будь-якого гібриду на Вашому полі.